האריזה הגמישה - למינטים באריזה

למינטים - יריעות רב שכבתיות מצאו את דרכם לתחומים רבים ומגוונים בשטח האריזה,
החל באריזות לחטיפים, מוצרי בשר מעובדים וארוחות חמם והגש למיניהן, דרך אריזות בצובר של מיצים, רכזים ויינות בצורה אספטית, אריזות בצובר של אבקות וגרגרים רגישים ללחות וכלה באריזות של רכיבים אלקטרוניים נטולות חשמל סטטי, אריזות למערכות מכאניות ואופטיות עדינות ואריזות למכונות שלמות ולתחליף קונספטואלי לאריזות קשיחות מסורתיות- שקיות נייר, קופס' קרטון, עץ, מיכלי מתכת, פחיות מתכת ומיכלי זכוכית ופלסטיק קשיחים.
התחומים הרבים שבהם נמצאים הלמינטים מלמדים על הרב-גוניות ומבחר ההרכבים העומד לרשות המשתמש בלמינטים והמשרתים את מכלול דרישותיו של המוצר הנארז.
למעשה במקרים רבים האריזה היא חלק בלתי נפרד של המוצר. הדבר מתאפשר משום שאנו מסוגלים להתאים לכל מוצר נארז את התכונות האופטימאליות של הלמינט המסוים.
 
על כן הבה נבחן מהו למינט או בשמו העברי - דפוף.
למינט-דפוף, היא יריעה המורכבת מדפיפים - פילמים שונים אשר מוצמדים יחד על ידי הדבקה בשיטות שונות ואשר תכונותיה בסך כל התכונות של הפילמים הבודדים. 
מכאן, שעל ידי בחירה של המרכיבים השונים אנו יכולים לקבל יריעה עם התכונות הייחודיות הנדרשות. תכונות נדרשות אלו, כוללות רשימה ארוכה של מאפיינים ייחודיים לכל מוצר ומוצר.ופתרון לכל מוצר ואריזה בשיטת אריזה גמישה.
 
להלן סקירה של הפילמים העיקריים המשמשים אותנו בתעשיית האריזה: 

פוליאתילן POLYETHYLENE- מהווה את אחד מהפילמים השימושיים ביותר בתעשיית האריזה, וזאת הודות למגוון תכונותיו ואפשרויות השימוש בו.
פוליאתילן בצפיפות נמוכה LDPE -עמוד השדרה בחלק גדול של הלמינטים, תכונות: גמישות, חוזק מיכני אטום יחסית למעבר אדי מים, ניתן לעיצוב ולגיוון, משמש כיריעה פנימית מלחימה.
פוליאתילן ליניארי LLDPE -תכונותיו: חוזק מכאני מעולה, גמישות רבה, כושר התארכות מעולה, עמידות גבוהה בפני קריעה ונקירה, כושר הלחמה מעולה. מחליף במידה הולכת וגדלה את LDPE.
פוליאתילן בצפיפות גבוהה HDPE- חוזק מיכני רב, קשיחות רבה, עמידות לטמפרטורה גבוהה יותר, אטימות גבוהה למעבר אדי מים, אטימות גבוהה למעבר שומנים.
קופולימרים נוספים כגוןEAA, IONOMER, AVE  ואחרים משפרים ביצועים שונים כגון: כושר הלחמה והדבקה בהשוואה לפוליאתילן והשימוש בהם הולך ומתרחב. פוליפרופילן POLYPROPYLENE, מצטיין בשקיפות וברק גבוהים, עמידות לטמפרטורה גבוהה מאשר פוליאתילן. כושר הלחמה בינוני.
כל הפילמים שנסקרו עד כאן משמשים בעיקר כשכבה הפנימית והמלחימה של הלמינטים למיניהם. 
 
נסקור עתה את הפילמים - דפיפים המשמשים כשכבה חיצונית בלמינט דו-שכבתי או שכבת ביניים בלמינט רב-שכבתי:

פוליאסטר PET- תכונותיו העיקריות הן שקיפות וברק מעולים. חוזק מכני גבוה גם בעוביים דקים, אטימות גבוהה למעבר חמצן וחדירת שומנים, אינו משנה תכונותיו בטמפרטורה גבוהה מאד. תכונות אלו אופייניות בעיקר לפילמים המעובדים במשיכה דו-צירית BI AXIAL ORIENTATION  של הפוליאסטר. זו טכנולוגיה מקובלת מאד כיום לשיפור משמעותי ביותר של תכונות מכאניות בפילמים רבים.
פוליאסטר מצופה PVDC- הציפוי משפר משמעותית את תכונות החסמות של היריעה. למינטים עם פוליאסטר מצופה משמשים באריזות וואקום לגבינות, בשר, דגים וכו'.  
ניילון PA- פילם מצטיין בחוזק מיכני וגמישות גבוהה. ניתן לעיצוב בוואקום, אטום למעבר גזים ולחדירת שומנים.
ניילון משוך דו צירי BOPA- בטכנולוגית עיבוד זו אנו מקבלים פילם בעל חוזק מיכני משופר, ואטימות גבוהה יותר למעבר גזים על פני הניילון הרגיל, אך מקפחים את היכולת לעיצוב בוואקום שלו.
פוליפרופילן משוך דו צירי BOPP- על ידי עיבוד נוסף של הפוליפרופילן, משתפרים תכונותיו המכאניות כגון: חוזק, קשיחות, שקיפות, ברק, אטימות למעבר אדי מים, אך כושר ההלחמה ירוד. על ידי טכנולוגיה של קו אקסטרוזיה אפשר להקנות לפילם את כושר ההלחמה.
פוליפרופילן BOPP מצופהPVDCהציפוי משפר את תכונות החסמות של ה- BOPP הן לחדירות חמצן והן לחדירות אדי מים. היריעה משמשת בלמינטים לחטיפים ולברים הרגישים גם למעבר חמצן. 
 BOPPפוליפרופילן ממותך- BOPP המצופה בשכבה דקיקה של אלומיניום. המיתוך תורם לחסמות נגד קרינת אור ומשפר משמעותית את החסמות לאדי מים. היריעה משמשת בלמינטים לחטיפים מלוחים ומתוקים.
פוליפרופילןcast  בעל תכונות ברק ושקיפות גבוהים חוזק הלחמה גבוה חסמות נמוכה יחסית למשפחת יריעות פוליפרופילן לחמצן. משמש בעקר תעשיית אריזות חקלאות פרחים טקסטיל וכו' ומשמש כיריעה נושאת בלמינטים לשיפור הלחמה וחוזק מכאני
נייר לסוגיו- תכונותיו הן: חוזק ויציבות מכאניים, כושר הדפסה מעולה וקשיחות לשיפור הרכב האריזה-היריעה ללא תכונות חסמות והגנה לחמצן גזים ארומה ולחות.
צלופן מצופה-PVDCזהו אחד הפילמים הותיקים בשטח הלמינטים. מיוצר בתהליך של צלולוזה משוחזרת ומצופה ב PVDC- להגברת האטימות למעבר גזים ואדי מים. תכונותיו העיקריות הן: שקיפות וברק גבוהים ואטימות יחסית למעבר גזים ואדי מים. כיריעות הנייר הולך ופוחת השימוש בחומר גלם זה ומקורותיו
רדידי אלומיניום- ALUMINUM FOIL- רדידי האלומיניום משמשים בעיקר בלמינטים בהם יש חשיבות גבוהה לאטימה בפני מעבר גזים, אדי מים או קרני אור, וזאת משום שרדידי אלומיניום מהווים אטימה מוחלטת. תכונה נוספת היא קשיחות רבה אפילו בעובי דק. כמו כן ניתן לנצל את התכונות החזותיות המיוחדות בעיצוב הגראפי.
יריעות P.L.A(POLYLACTICACID) פולימרים ויריעות העשויות ממקור צמחי לחלוטין – התירס
דור חדשני של חומרי גלם טבעיים ליצוא יריעות ואריזות המאושרות למגע עם מזון
בעלות שקיפות גבוהה וברק איכותי, נטולות זיכרון ויכולת שמירה על קיפול, קליטת דפוס טובה ואיכותית, חסמות טובה לחמצן, ארומה ומעבר שומנים.
חסמות בינונית ללחות אך יחד עם זאת יתרון לשימוש רחב ואיכותי המקנה חיי מדף טובים באריזות ויריעות לשמירת טריות במוצרי ירקות וכו'.
היריעה מתמחזרת בקלות והופכת ל- H2O  או CO2 ע"י המצב בטבע והמיקרו אורגניזמים הנמצאים באדמה .
תכונות איכותיות אלו של מקור חומר גלם נוסף על היריעות הפלסטיות המסורתיות הופכות את עתיד יריעת ה- PLA למובטח ונותנות יתרונות חדשים ונוספים לתעשיית האריזה בכלל ולאריזה הגמישה בפרט.
 
את הפילמים השונים ניתן לשפר בעזרת ציפויים שונים. על ידי ציפוי בתמיסות שונות ניתן לשפר את האטימות, כושר החלקה או לחילופין חספוס פני הלמינט. מניעת הצטברות של חשמל סטטי ועוד. ניתן על ידי מיתוך METALLIZING לקבל תכונות מסוימות של רדיד אלומיניום. ואוו הדמיה לנייר.
 
מבט לעתיד / היריעות והאריזה הגמישה- היריעות השונות ובעיקר היריעות על בסיס החומרים הפלסטיים, וקבוצות חדשות של ציפויים ופולימרים מקנות כיום ובעתיד הקרוב שימוש הולך וגדל באריזה הגמישה החודרת לתחומי צריכה וקונספט חדשניים תוך החלפת החומרים המסורתיים כמו זכוכית, עץ, נייר, ומתכות.

מאת: חנן ארד - יועץ מומחה לאריזה ולתעשית המזון

 
טלפון:  03-9610585  |  פקס: 03-9610575  |  דוא"ל:  info@argamfp.com  |  כתובת: הפלד 10, חולון 5881110 | ת.ד. 1815 חולון 5811702 | חפ 511254450 | מס' ISO ר' - 18826