דפוס פלקסו (פלקסוגרפיה)

דפוס הפלקסו פונה בעיקר לשוק האריזות. האריזה מכילה את המוצר, מגינה עליו, מספקת מידע אודותיו ומוכרת אותו.

שיטת הדפוס פלקסו הותאמה למעשה לצורך בהדפסת מוצרים אשר אין אפשרות להדפיסם בעזרת שיטות אחרות בגלל עדינות החומרים אותם מדפיסים ובגלל הלחץ הרב שמופעל בזמן ההדפסה על המוצר המודפס.

ההדפסה עצמה נעשית על ידי גלופה פולימרית ,על בסיס חותמת משרד פשוטה. שיטת דפוס פלקסו הינה שיטת הדפסה על עיקרון ההדפסה הישירה, בא מודפס שטח ההדפסה בצורה ישירה מגלופה.

יתרונה הגדול של שיטת ההדפסה פלקסו נעוץ בפשטותה לעומת שיטות אחרות. מכונות הפלקסו לדפוס מורכבות פחות, מספר החלקים הנעים במכונה קטן יחסית, הן דורשות פחות טיפולים שגרתיים ואינן מצריכות את הכנות ההדפסה הרבות.

יתרון בולט נוסף הוא ביכולתה של שיטת דפוס זו להדפיס על מגוון רחב של חומרים מסוגים שונים מלבד נייר, כמו סוגים שונים של פלסטיק, יריעות פוליאתילן, ניילון ועוד.

כיום השיטה השתכללה גם בסוגי הגלופה וגם באיכויות הצבע, איכות ההדפסה בפלקסו השתנתה, זאת בזכות המעבר מגלופה עשויה גומי אל פולימר מידעני מתקדם ומיציקה של תבנית אל יצור גלופה על ידי קרן לייזר ממוחשבת. בנוסף יצרו צבעים באיכות משתנה ובעלי תכונות משתנות ומתקדמות לצרכים השונים של עולם הדפוס.

גלופת הפולימר אשר דרגת קשיותו נבחרת לפי סוג העבודה נצרבת בפולימר על ידי קרן לייזר אשר רמת דיוקה ואיכותה גבוהה מאוד. גלופת הפולימר מודבקת על גליל הדפסה מסתובב, בעזרת מיכון אוטומטי הגלופה מקבלת צבע מגליל האנילוקס (שאריות צבע מנוגבות על ידי ה"ד"ר בלייד"). לאחר שהגלופה קיבלה צבע, הגליל ממשיך את תנועתו הסיבובית ומבצע הדפסה על המשטח המבוקש.

ישנם שני סוגי צבע עיקריים בדפוס פלקסו, לפי החומר ממנו עשוי משטח ההדפסה, בוחרים את סוג הצבע בו ישתמשו. הצבע הנבחר משפיע על גורמים שונים בתהליך ההדפסה, כמו סוג הפולימר, למשל- סוגי הפלקסו הם:
  • פלקסו מים (הידרוסט)-צבע על בסיס מים.
  • פלקסו סולבנט (אלכוהול)-צבע על בסיס סולבנטים (אלכוהול),פלקסו סולבנט דורש מרכיביי צבע נוספים ומורכבים יותר כדוגמת מעכבי יבוש ומדללים.

הגמישות של גלופת הפולימר בפלקסו מאפשרת הדפסה על מוצרים עדינים ובעלי מרקם שונה או משתנה,כלומר: חומר גמיש ממנו מיוצרות אריזות גמישות. ההדפסה מתאפשרת בגלל תכונות הפולימר ויכולתו של הפולימר להתאים עצמו למשטח עליו מדפיסים.

בשיטת פלקסו ניתן להדפיס מדיות שונות כגון נייר, קרטון וקרטון גלי, יריעות מחומרים פלסטיים, פח ואלומיניום, יריעות טקסטיל, למינטים, שקיות מלט, סוגי פלסטיק עדין, שקיות סופר וכדומה.

מאת: ויקיפדיה- האנציקלופדיה החופשית

 
טלפון:  03-9610585  |  פקס: 03-9610575  |  דוא"ל:  info@argamfp.com  |  כתובת: הפלד 10, חולון 5881110 | ת.ד. 1815 חולון 5811702 | חפ 511254450 | מס' ISO ר' - 18826